Ošetření kořenových kanálků – endodoncie

 

K endodontickému ošetření přistupujeme vždy, pokud bakterie zubního kazu proniknou do zubní dřeně, tzv. „k nervu“ a také tehdy, jestliže je zub „mrtvý“ a díky bakteriím, které zůstaly v kořenových kanálcích, došlo ke vzniku zánětu a tzv. „váčku“ okolo zubního kořene v kosti.

Jedinými způsoby, jak tyto problémy vyřešit, jsou buď extrakce, tedy vytržení zubu, nebo zmíněné endodontické ošetření, které je tedy poslední možností, jak zub zachránit. Jedná se o velmi náročný zákrok, zejména z hlediska přesnosti a času.

 

Jak ošetření kořenových kanálků probíhá?

Ošetření předchází důkladná konzultace s lékařem a pořízení rentgenového snímku. V naší zubní ordinaci provádíme rozšíření kořenových kanálků speciálními rotačními nástroji, což je rychlý, moderní a efektivní způsob ošetření.

Principem kvalitního ošetření kořenových kanálků je jejich dokonalé zbavení infekce, rozšíření a hermetické zaplnění. Endodontické ošetření zubů provádíme za použití koferdamové blány, která nám i pacientovi zpříjemní práci a výrazně zkvalitní ošetření.

 

Na závěr je ve většině případů nutné zub překrýt protetickou prací (onlay, overlay, korunka). Léčený zub bývá po ošetření často výrazněji oslaben a v případě pouhé dostavby výplní by hrozilo jeho prasknutí.